202 Lotus blogs updated hourly. Who will post next? Home | Blogs | Search | About 
 
Latest 7 Posts
Dreamforce 2017 Global Gathering
Tue, Dec 12th 2017 20
O Salesforce s Martinem Schützem
Thu, Dec 7th 2017 41
O Salesforce s Martinou Kučerovou
Thu, Nov 30th 2017 21
User Adoption a jak na ni
Tue, Nov 28th 2017 9
O Salesforce s Martinem Hronkem
Thu, Nov 23rd 2017 5
Dreamforce 2017
Tue, Nov 21st 2017 7
O Salesforce s Martinem Krchňákem
Thu, Nov 16th 2017 3
Top 10
O Salesforce s Martinem Schützem
Thu, Dec 7th 2017 41
O Salesforce s Martinou Kučerovou
Thu, Nov 30th 2017 21
Dreamforce 2017 Global Gathering
Tue, Dec 12th 2017 20
Recenze kurzu Affiliate Mystery na Vimvic.cz
Wed, Mar 30th 2016 15
Jak poslat peníze do zahraničí. Výhodněji
Thu, Aug 28th 2014 13
Proč si nechat natočit video
Mon, Jan 26th 2015 13
Další tipy v údolí řeky Lech
Sun, Jul 26th 2015 13
DataFesťák …
Tue, Dec 1st 2015 12
Sendy versus Mailchimp
Mon, May 9th 2016 11
Zajímavé články posledních měsíců
Mon, Dec 22nd 2014 9


Sendy versus Mailchimp
Twitter Google+ Facebook LinkedIn Addthis Email Gmail Flipboard Reddit Tumblr WhatsApp StumbleUpon Yammer Evernote Delicious
Martin Humpolec    

Posílání hromadných mailů = Mailchimp. Přístup, který u mě platí už léta. Ostatně mít možnost poslat měsíčně 12 000 mailů na maximálně 2 000 kontaktů zdarma je věc, která se neodmítá.

V okamžiku, kdy ale za to máte začít platit, tak začnete přemýšlet, zda není jiná cesta. Stejně jako my, když jsme se rozhodli obeslat databázi IT lidí, ve které je přes 15 000 emailů. A chceme to dělat pravidelně. 150$ měsíční platba nebo 0,01$ za email, pokud chceme platit jenom za odeslané emaily. Což je dost peněz na to, že je to informativní newsletter, který asi žádné peníze přímo nepřinese.

Hledal jsem a hledal a našel Sendy. U něj se platí jednorázová licence (59$) a pro rozesílání využívá Amazon Simple Email Service (SES). A těm se platí 0,1$ za každých 1 000 odeslaných emailů, takže je to v podstatě zdarma.

Sendy je super

První rozdíl – nejde o SaaS, tedy hostované řešení. Musíte mít server, na který Sendy nainstalujete. Což je vlastně super, protože ho máte totálně pod kontrolou. Sendy i Mailchimp mají API pro přístup k datům, ale díky instalaci na vlastní server vlastně můžete přistupovat přímo do databáze Sendy, což mi přijde ještě flexibilnější a jednodušší na implementaci.

Sendy je snad ještě jednodušší než Mailchimp. K dispozici máte seznamy emailových adres (není problém si přidat vlastní pole), šablony emailů (které si sami vytvoříte, zapomeňte na předpřipravené šablony) a pak vlastní emaily, které se po odeslání mění na reporty.

Wysiwyg editor, odesílání emailů v určitou hodinu, využití polí v emailech, autorespondery a další a další věci to má, stejně jako Mailchimp.

Psaní emailu v Sendy

Navíc můžete k emailu přímo připojit soubor, což Mailchimp neumí. Také si můžete u každého seznamu nastavit, zda u něj chcete double opt-in (uživatel musí kliknout na odkaz v emailu a potvrdit svůj zájem o emaily) nebo ne. Případně zda při odhlášení uživatele z newsletteru ho chcete odhlásit pouze ze seznamu, na základě kterého email dostal, nebo ze všech seznamů, ve kterých je vedený.

Sendy není tak super

První okamžik, kdy se opotíte, je konfigurace. Nainstalovat Sendy je pár kroků, nastavit správně SES dalších pár. Vše je hezky popsané a není to složité, ale přeci jenom hodinku či dvě to zabere.

Druhý okamžik, kdy budete vzpomínat na Mailchimp, je tvorba šablony. Tohle mají hodně propracované a dobře udělané i s možností Inbox Preview a dalšími detaily. Sendy nic z toho nemá, ale není žádný problém si šablonu navrhnout v Mailchimpu a pak zkopírovat její HTML kód.

Třetí okamžik, kdy budete vzpomínat na Mailchimp, jsou reporty. Tedy možná budete vzpomínat. Sendy i Mailchimp vám řeknou ty základy – kdo to otevřel (Mailchimp navíc včetně vizualizace kdy), kdo se odhlásil, kolik emailů nebylo doručených, v jakých zemích to lidé otevřeli nebo kolik lidí si kliklo na odkaz a na které. Mailchimp vám navíc umí říci, kdo na který odkaz klikl, což si Sendy v databázi udržuje také, ale už to nezobrazuje v reportech. Stáhnout si ten seznam pro každý odkaz ale můžete.

Reporty v Sendy

A tím jsem se dostal ke čtvrtému bodu, ve kterém se ti dva liší. Mailchimp je úžasný v možnostech segmentace listů a přesném určení, komu se má email poslat. Skoro bych řekl, že je to až komplikované. Sendy nic takového nemá, pro něj list = segment. Pokud chcete odeslat jenom na část lidí, udělejte si nový list. V tom pomůže i možnost v podstatě cokoliv vyexportovat – seznam aktivních lidí, těch, kteří klikli na daný odkaz, lidé z dané země. Což je někdy nešikovné, může to znamenat nepřehledné množství seznamů, ale na druhou stranu si přiznejme – jak často to opravdu potřebujete?

Seznamy emailů v Sendy

Závěr?

Závěr si přeci musí každý udělat sám. Podle mého, pokud projdete prvotním nastavením Sendy, tak pak už jste spokojeni. SES už nikdy nastavovat nebudete, šablonu emailu změníte možná za rok (a to už si to zaplatíte u grafika), rozhraní je díky méně možnostem o něco jednodušší a při velkém počtu emailů je ta úspora v ceně znatelná. Pokud se vejdete do free plánu Mailchimpu tak to přemýšlení možná budete mít složitější.

Projděte si demo verzi Sendy a v klidu rozhodněte, zda to za to stojí. Mě to za to stálo.

Check out Sendy, a self hosted newsletter web app that lets you send emails 100x cheaper via Amazon SES.

Příspěvek Sendy versus Mailchimp pochází z Blog Martina Humpolce---------------------
http://feedproxy.google.com/~r/martinhumpolec/~3/saMOm0KTvGo/
May 09, 2016
12 hitsRecent Blog Posts
20
Dreamforce 2017 Global Gathering
Tue, Dec 12th 2017 10:19a   Martin Humpolec
This was huge – two weeks ago the Salesforce User Group and Developer Group got together to share news from Dreamforce. About 60 people arrived to Impact Hub to learn more about new things, visions and practical information. We started with introduction of everyone and why they didn’t attend Dreamforce. You can name the reasons: it is expensive, company didn’t send me, didn’t know about it. One great – I rather hope to go to TrailheaDX (end of March, registration i
41
O Salesforce s Martinem Schützem
Thu, Dec 7th 2017 8:09a   Martin Humpolec
V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Martin Schütz. Jak jsi se k Salesforce dos
21
O Salesforce s Martinou Kučerovou
Thu, Nov 30th 2017 8:18a   Martin Humpolec
V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Martina Kučerová ze společnosti Mazars.
9
User Adoption a jak na ni
Tue, Nov 28th 2017 7:13a   Martin Humpolec
Na začátku října jsme měli user group o user adoption. Hezkých 45 účastníků, 5 řečníků a spousta zajímavých poznámek, které jsem si v průběhu těch skoro tří hodin udělal. Podle Jany Vacíkové a Tomáše Domase z Linetu, byla pro management cílem úspěšné implementace Salesforce právě skvělá adopce uživateli. Změna procesů a další věci jsou fajn, ale pokud to nepoužívají uživatelé, tak je to na nic. A proto vybrali partnera, který jim právě s touto o
5
O Salesforce s Martinem Hronkem
Thu, Nov 23rd 2017 8:00a   Martin Humpolec
V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Martin Hronek ze společnosti Clouderia. Ja
7
Dreamforce 2017
Tue, Nov 21st 2017 6:07a   Martin Humpolec
My second Dreamforce is over and when I compare it to the first one, it was completely different conference. Last year I went from session to session, didn’t have time to meet many people (and reason as well), just wanted to suck as much information as possible, as I knew that I won’t have time to watch recordings. This year the plan was different, but it cannot be seen from my agenda, which was packed from the beginning till the end. I planned to meet a lot of people and my plans ch
3
O Salesforce s Martinem Krchňákem
Thu, Nov 16th 2017 7:16a   Martin Humpolec
V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Martin Krchňák ze společnosti IBM. Jak s
5
O Salesforce s Martinem Kačeňákem
Thu, Nov 9th 2017 7:26a   Martin Humpolec
V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Martin Kačeňák ze společnosti CGI. Jak
2
O Salesforce s Magdalenou Macků
Thu, Nov 2nd 2017 7:35a   Martin Humpolec
V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Magdalena Macků ze společnosti Zindulka.
4
Salesforce Advantage
Tue, Oct 31st 2017 9:51a   Martin Humpolec
Nevinná prosba zákazníka – mohli byste mi dát do ruky argumenty, proč zvolit Salesforce? Co je to ten Salesforce Advantage? Salesforce na to má celou stránku, komu to nestačí tak Trailhead a také jednoduchý obrázek případně to hrozně rádi kreslí na flipchart. Úspěch zákazníka, leader v cloudových technologiích (vlastně tvůrce celého SaaS modelu), důvěra, škálovatelnost a multitenantní architektura, rychlý vývoj, otevřený ekosystém, kompletní CRM. Poh
Created and Maintained by Yancy Lent - About - Planet Lotus Blog - Advertising - Mobile Edition